Zbraslav–Jíloviště ozdobí veteránské unikáty

V pražské městské části Zbraslav v sobotu 4. září 2021 odstartuje již po čtyřiapadesáté v novodobé historii jízda pravidelnosti do vrchu Zbraslav–Jíloviště o pohár Elišky Junkové. Jízda, kterou pořádá Veteran Car Club Praha, se letos koná ve znamení vzpomínky na spoluzakladatele sbírky automobilů Praga – Roberta Příhody. Program je rozšířen také o neděli, kdy se bude konat výstava historických vozidel v Jílovišti. Slavnostní zakončení pak proběhne před Engine Classic Cars Gallery. I tady bude program přístupný zdarma veřejnosti. Zbraslav–Jíloviště se jede jako součást šampionátu GRAND PRIX historických automobilů o pohár prezidenta Autoklubu ČR. Na startu se objeví unikáty, například velmi vzácný motocykl české značky Orion nebo automobil Start málo známého českého výrobce motorových vozidel.

Závod Zbraslav–Jíloviště patří mezi naše nejstarší motoristické podniky, poprvé ho tehdejší Klub českých automobilistů, předchůdce Autoklubu ČR, pořádal v roce 1908. Konal se vždy při příležitosti mezinárodního autosalonu v Praze a měl tak velmi důležitou roli v popularizaci motorismu. Start byl tehdy stejně jako dnes na zbraslavském náměstí, cíl pak na vrcholu kopce Cukrák nedaleko Jíloviště. Poslední závod proběhl před devadesáti lety, v roce 1931.  „Zbraslav–Jíloviště je součástí historie Autoklubu. Jsme hrdí na to, že se podílíme na uchování tradice akce, dnes konané jako jízda historických vozidel. Poděkování určitě patří i našemu partnerovi, který podporuje veteránské hnutí, společnosti TOPLAC,“ uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR.

Letošní ročník ozdobí dva unikáty, které v závodě kdysi startovaly. Národní technické muzeum představí velmi vzácný motocykl české značky Orion. Jde o sportovní model F 58A z roku 1928. Motocykl prošel v restaurátorských dílnách muzea náročnou dlouholetou renovací. Stroj byl do sbírek získán v roce 2004 poté, co dosloužil jako rekvizita při natáčení seriálu Mladý Indiana Jones. Tato provozní prezentace tak bude veřejnou premiérou nově zrestaurovaného sbírkového předmětu. Ján Kosík pojede s dvouválcovým vozem Start typ B z roku 1919, který ještě ve třicátých letech minulého století sloužil akademickému malíři Františku Havránkovi. Osvědčil se mu i v nejtěžším horském terénu a v některých částech Slovenska byl patrně vůbec prvním automobilem, který tam dojel. Jak uvádí Jiřího Mewald v časopisu Motor Journal č. 4/2021, královéhradecká automobilová továrna Start patří mezi méně známé české výrobce motorových vozidel, na rozdíl od jiných menších automobilek se však po určitou dobu její vozy poměrně dobře prodávaly. Hlavně ve východních Čechách to byly populární automobily, které se vyznačovaly spolehlivostí a nenáročností.

Oproti minulosti končí jízda do vrchu Na Baních nad Zbraslaví, původní trasu totiž protíná dálnice.  Po soutěžních jízdách historická vozidla zamíří do Jíloviště, kde budou vystavena pro veřejnost. Zároveň si návštěvníci mohou v Jílovišti prohlédnout výstavu obrazů Yuriye Shevchuka a fotografií Jaroslava Sejka.

V Jílovišti bude výstava vozidel pokračovat i v neděli ráno. V poledne pak veterány vyjedou po připravené trase přes Dobřichovice, Lety a Mořinu do Tuchoměřic. Slavnostní závěr proběhne v Engine Classic Cars Gallery, která je partnerem nedělní etapy Zbraslav–Jíloviště. Diváci se budou moci podívat na zručnost posádek ve slalomu na čas. Trať bude připravena přímo před Engine Classic Cars Gallery, na parkovišti Premium Outlet Prague Airport. Start slalomu bude ve 14.00 hodin.

„Srdečně zvu nejen fanoušky veteránů, opět připravujeme bohatý program pro celou rodinu. Startovní pole čítá 152 posádek. Přijeďte se podívat i do Jíloviště, kde bude také příležitost si vozidla prohlédnout a udělat pěkné fotky, protože je tam víc prostoru než na zbraslavském náměstí. A novinkou pro diváky je nedělní slalom u Premium Outlet Prague Airport, určitě bude stát za vidění!“ pozvala Marketa Profeldová, ředitelka soutěže.

TiskovaZprava_2021